Kolejny wpis przynosi możliwość pochwalenia się innym dziełem wykonywanym całkiem niedawno na to samo zamówienie, co opisywane przed tygodniem Krwawiące słońce. Swoją drogą, może je było już wtedy zobaczyć. Mowa tutaj o obrazie stworzonym techniką String art – Wir szarości. Przymierzając się do pracy przebiegała mi przez głowę myśl, iż może ono się delikatnie kojarzyć z pewnym symbolem. Faktycznie, nie pomyliłem się.

 

Wir szarości - kolaż

 

Kolory

Zacznijmy jednak od przybliżenia znaczenia kolorów. Kolor czarny to symbol siły, potęgi, ale także precyzji. O ostatni z wymienionych walorów zadbano w tym przypadku bardzo dokładnie, gdyż gwoździe oddalone są od siebie o ściśle ustalone odległości z dokładnością do milimetra. Barwa biała natomiast, to powszechnie stosowany odzwierciedlenie czystości i niewinności, jednak nie tylko. Rozumuje się ją także jako symbol egocentryzmu. Pomiędzy dwoma wymienionymi kolorami królują odcienie szarości. Ta z kolei identyfikowana jest równowagą oraz spokojem. Z uwagi na fakt, iż balansuje ona pomiędzy czernią a bielą, postrzegana jest za symbol neutralności. Inne cechy, które można przypisywać temu kolorowi to: dostojność, wyciszenie oraz solidność.

Cały zbiór tych określeń, a w szczególności ostatnie z wymienionych, stanowiły podstawę dla kilku przedstawicieli firm z branży motoryzacyjnej, m.in.: Hondy, Mercedes-Benz, Jaguar.


Inne firmy lub usługi, które zaufały temu kolorowi jako podstawowemu dla swojego logo, to: Apple, Nestle, Nintendo, Wikipedia, Pawo.
Nasilanie się odcienia koloru szarego w kierunku czerni (ciemnoszary) jest często stosowane w ubiorze przez negocjatorów oraz mediatorów. Oznacza bowiem otwartość na merytoryczną oraz pozbawioną emocjonalnych zagrywek i podtekstów dyskusję.

 

Wir szarości - string art

 

Kształt

Przejdźmy jednak do bardziej interesujących kwestii. Przyczyną kilku nieporozumień przy pokazywaniu Wiru szarości światu, było bardzo szybkie porównanie jej do swastyki. Odnoszę nawet wrażenie, iż symbol ten bardzo głęboko siedzi w psychice ludzi, szczególnie Polaków. Faktem jest jednak to, iż nie miałem zamiaru siać zamętu. Nie można jednak każdego zbliżonego kształtu ganić za to, że delikatnie przypomina on pewien symbol. Pamiętać należy też, że ów symbol występuje w licznych religiach całego świata, a w Azji nadaje mu się cechy atrybutu szczęścia i pomyślności.

 

Wir szarości - string art

 

W geometrii tej występuje jednak jeszcze jeden symbol. Sześciokąt foremny, stanowiący bazę dla danego dzieła, to symbol słowiańskiego boga Peruna. Był on bardzo często rzeźbiony na belkach powały lub w innych miejscach domostwa, dla zabezpieczenia go przed uderzeniami piorunów. Mam zatem nadzieję, iż łącząc to wszystko w całość, zapewni on nowemu właścicielowi dużo szczęścia oraz uchroni go przed wszelakimi problemami.

 

Po więcej zdjęć zapraszam do galerii:

Przejdź do galerii

 

A co Wy sądzicie o takiej dekoracji? Umieścilibyście Wir szarości na swojej ścianie? – dajcie znać w komentarzach. 

 

Wir szarości - string art

 

Pozdrawiam serdecznie!