Fakt, że jeden z pierwszych wpisów na blogu pracowni dotyczy zagadnienia związanego z tą wciągającą techniką jaką jest string art, nie jest przypadkiem. Zagłębienie się w świat tego rodzaju sztuki było jednocześnie momentem przełomowym, doprowadzającym ostatecznie do podjęcia decyzji o powstaniu pracowni rękodzielniczej.

 

 

String art – z czym to się właściwie je?

Historia kreowania się techniki string art opisania zostanie w osobnym poście. W tym miejscu chciałbym objaśnić, czym właściwie jest string art, jak również opowiedzieć, co powinno się znaleźć w naszym ekwipunku, aby móc tworzyć dzieła tą techniką. String art to obrazy tworzone głównie na drewnie poprzez przeplatanie nici, wełny, drutu lub innego podobnego tworzywa pomiędzy odpowiednio wbitymi gwoździami.

String art

Jakie drewno pod string art?

Nie ma ścisłych wytycznych – byle nie było zbyt twarde, gdyż utrudni to wbijanie gwoździ. Zatem sięgnijmy raczej po sosnę, a nie po dębinę. Dodatkowo w temacie drewna warto wspomnieć o jego pokryciu. Można do tego wykorzystać różnego rodzaju farby, ale w moim mniemaniu dobrym rozwiązaniem jest bejca, która podkreśli charakter i rysunek słojów i ewentualnych sęków drewnianej deski.

 

String art - deski pod prace

 

Które nici?

Można używać muliny, kordonka lub zwykłych cienkich nici krawieckich. Możliwości jest jednak więcej, co kiedyś na pewno zaprezentuję. Niecierpliwi mogą przeszukać galerię i na pewno znajdą tam przykłady innych materiałów ?

 

String art - nici

 

Czy string art wymaga specjalnych gwoździ?

Nie za duże, nie za małe – w tym przypadku chodzi bardziej o dopasowanie ich do danego projektu. Jeżeli wymaga on gęstego rozmieszczenia gwoździ – wówczas najlepiej zastosować małe. W przypadku znacznych odległości, można pozwolić sobie (a nawet trzeba) na większe. Zawiłości w tym temacie jest trochę więcej, ale na początek wystarczy taka wiedza.

 

Co jeszcze?

Do trzech wymienionych elementów dochodzi jeszcze szablon rysunku – rysowany odręcznie, drukowany lub jakikolwiek inny. Według jakiegoś schematu musimy nasze gwoździe wbijać. Na początek proponuję wybrać niezbyt skomplikowane kształty – unikniemy w ten sposób zbędnej frustracji.

Moim pierwszym projektem był balon – być może nie wyszedł on perfekcyjnie, ale wtedy byłem z niego bardzo dumny!

Pełne zestawienie narzędzi niezbędnych do rozpoczęcia przygody z techniką string art:

  • – deska,
  • – młotek,
  • – gwoździe,
  • – farba lub bejca oraz pędzel,
  • – nici,
  • – nożyczki,
  • – pęseta,
  • – szablon.

 

Wszystko mamy pod ręką, zatem do dzieła! – ale o tym w następnym wpisie ?

 

Interesuje Cię skąd pozyskać szablony? Jak dobrać kolory, zarówno nici oraz pokrycia deski? A może masz jakieś inne pytania? – zadaj je w komentarzu i/lub zapisz się do newslettera by nic Ci nie umknęło.

 

Pozdrawiam serdecznie!

 

%d bloggers like this: