Tym razem zajmiemy się pewnym tematem związanym dotyczącym pracy z drewnem. Nie raz i nie dwa stwierdzaliśmy za pewne, iż nasze deski mogłyby wyglądać nieco… starzej. Normalna rzecz. Bardzo często rękodzielnicze wyroby tworzone na staro wyglądających podłożach prezentują się niesamowicie, podczas gdy zwykłe nowe deski nie są w stanie oddać magii danego dzieła. By ułatwić życie tym, którzy potrzebują pewnej rady przedstawiam 7 przykładów działań związanych z postarzaniem drewna. Ich dokładne opisy znajdą się w przyszłości na blogu wraz z przykładami prezentującymi efekty oraz instrukcjami krok po kroku. Tymczasem krótkie charakterystyki. 

 

1. Szczotkowanie

Metoda ta pozwala na uzyskanie wyraźnego charakteru drewna. Umożliwia podkreślenie jego struktury poprzez uwydatnienie rysunku słojów oraz sęków. Wykorzystujemy do tego zwykłą szczotkę drucianą lub szczotkę do nasadzenia na wiertarkę. Bez wątpienia druga opcja pozwoli na szybsze uzyskanie rezultatów, jednak nad pierwszą możemy bardziej zapanować. Niezbędne przy pracy z tą metodą postarzania drewna, a właściwie na jej koniec, jest dokładne wyczyszczenie pyłu, który osadził się w wytworzonych żłobieniach.

 

Postarzania drewna - szczotkowanie

 

 

2. Przecieranie

Podstawowa wersja tej metody związana jest z naniesieniem na powierzchnię drewna dwóch farb. Ich kolory powinny być względem siebie kontrastujące dla uzyskania lepszego efektu. Pierwszą z farb możemy nanieść na całej powierzchni, jednak jeżeli jest ona duża lub nie mamy wystarczającej ilości farby, wystarczy w wybranych miejscach – czekamy, aż farba wyschnie. Inaczej ma się sytuacja w przypadku drugiej farby – tu konieczne jest pokrycie całej powierzchni. Po wyschnięciu drugiej farby chwytamy w dłoń gruboziarnisty papier ścierny i dokonujemy przecierek. Im mocniej będziemy trzeć, tym głębiej wejdziemy w przygotowaną strukturę. Częste jest, iż w wyniku tarcie dotrzemy do surowego drewna – bardzo dobrze! Nada to dodatkowego charakteru naszej pracy. Na koniec pamiętajmy o wyczyszczeniu wierzchniej warstwy drewna.

 

Postarzania drewna - przecieranie

 

3. Bielenie farbą lub woskiem

Pokrywanie drewna białą farbą lub woskiem dodaje drewnu niesamowitego wyglądu. Delikatnie chłodnego, tajemniczego, ale także rustykalnego charakteru. W przypadku farby można użyć nawet tych akrylowych, jednak warto je mocno rozrzedzić. Przy nakładaniu jej na drewno, pamiętajmy o pędzlowaniu wzdłuż słojów, dzięki czemu podkreślimy ich strukturę. Miejscami możemy bardziej rozprowadzić farbę, co pozwoli na stworzenie wrażenia wielowarstwowości. W przypadku wosku możemy cieszyć się tym, iż załatwimy dwie kwestie jednocześnie – pomalujemy drewno i je zakonserwujemy.

 

Postarzania drewna - bielenie

 

4. Patynowanie

Kolejna z technik polega na naprzemiennym nakładaniu warstw farb (ale nie tylko) na przygotowaniu wcześniej (oczyszczoną) powierzchnię. Jedna z możliwości wprowadzenia tej techniki w życie, polega na naniesieniu na drewno w pierwszej kolejności bejcy o ciemnym odcieniu (heban, palisander, orzech). Następnie nakładamy na tak przygotowane podłoże (po wyschnięciu bejcy) kontrastującą farbę. Kolejną warstwę tworzymy z bezbarwnego wosku, który z kolei przykryć możemy dodatkowo kolorowym woskiem w odmiennej do wcześniejszych kolorów barwie. Poprzez nakładanie poszczególnych warstw o różnej grubości stworzymy charakterystyczne wrażanie wielobarwności i przebijanie różnych kolorów przez siebie.

 

Postarzania drewna - patynowanie

 

5. Wykonywanie dziur i żłobień

Nie ma chyba prostszej metody postarzania drewna. Prace w tym przypadku wykonywać możemy dłutem, nożykiem, punktakiem, ale także młotkiem i gwoździami czy wkrętami. Chodzi bowiem o zaznaczanie na powierzchni drewna śladów w postaci dziur, wgłębień, żłobień, zarysowań. Warto jednak zachować umiar i czynić to z rozwagą, gdyż nadmiar takich skaz na pewno nie podziała korzystnie dla naszego kawałka drewna.

 

Postarzania drewna - dziury i nacięcia

 

6. Szarzenie

Ta metoda postarzania drewna wymaga wcześniejszego przygotowania drewna. Potrzebne będą nam do tego: ocet jabłkowy oraz wełna stalowa (sam od siebie dodaję też czasami zardzewiałe gwoździe). Wełnę umieszczamy w słoiku – najlepsze rozwiązanie, gdyż będziemy mieli podgląd na to, co dzieje się w środku – a następnie całość odstawiamy na pewien czas na bok. To ile roztwór będzie się „ważył” zależy od nas – im dłużej, tym jego barwa będzie ciemniejsza. gdy uznamy, że jest dla nas zadowalająca, wówczas wkładamy rękawice, odkręcamy słoik (uprzedzam, zapach może nie być zbyt ciekawy) i nanosimy ciecz na drewno. Można to robić szmatką, pędzlem lub wełną z wnętrza słoika (o ile jeszcze tam jest). Drewno nabiera dzięki temu ciemniejszej barwy, uwydatniając jednocześnie rysunek słojów.

 

Szarzenie

 

7. Shou sugi ban

Stara japońska technika konserwacji drewna bardzo dobrze sprawdza się jako sposób na jego postarzanie. W tym przypadku niezbędny będzie palnik gazowy – może to być duża lanca lub mały palnik na kartusze turystyczne. Wszystko zależy od tego czym dysponujemy oraz jak dużo drewna mamy do opalenia. Całą operację wykonywać należy w odpowiedniej kolejności. Pierwszym krokiem jest potraktowanie drewna ogniem z palnika. Im dłużej będziemy to robić, tym głębiej wnikniemy w strukturę drewna. Kolejny etap to szczotkowanie drewna dla pozbycia się sadzy, silnie wypalonych fragmentów oraz popiołu. Trzeci krok to mycie drewna. W ten sposób pozbywamy się nieczystości. Gdy drewno się osuszy, wówczas nanosimy na powierzchnię olej lub wosk w celu wykończenia.

 

Shou sugi ban

 

Oczywiście to nie wszystkie istniejące. Gwarantuję, że w miarę upływu czasu będą pojawiać się tutaj inne, równie ciekawe. Te uznałem jednak za proste do przeprowadzenia, a jednocześnie dające zdumiewające efekty. A która z metod najbardziej przypadła Wam do gustu? A może chcielibyście zaproponować zastosowanie innej postarzania drewna? – dajcie znać w komentarzach. 

 

 

Pozdrawiam serdecznie!